štvrtok 6. júna 2013

Boston krok od finále, 42 minút Cháru

Boston Bruins - Pittsburgh Penguins 2:1p (1:0,0:1,0:0 - 1:0) - stav série 3:0

Góly: 2. Krejčí (Lucic), 96. Bergeron (Marchand, Jágr) - 29. Kunitz (P. Martin, Dupuis), Brankári: Rask - Vokoun, strely na bránku: 40:54. Diváci: 17.565.
„Medvede“ z Bostonu spolu so Zdenom Chárom zvíťazili aj v treťom súboji série s Pittsburghom Penguins. O výhre mimoriadne napínavého zápasu  rozhodol v 16.minúte druhého predĺženia Patrice Bergeron.
Bruins mali opäť raketový nástup a už od 102. sekundy viedli po góle Davida Krejčího 1:0, keď sa puk po strele českého útočníka ešte obtrel o korčuľu obrancu Penguins Matta Niskanena. "Tučniakom" sa podarilo vyrovnať v prostrednej časti zásluhou Chrisa Kunitza. Hostia potom zvýšili útočnú aktivitu, vypracovali si množstvo šancí, no výborný Tuukka Rask ich všetky zneškodnil.
Po bezgólovej tretej tretine i prvom predĺžení tak o všetkom rozhodla situácia z 96. minúty. Nestarnúci Jaromír Jágr pri mantineli obral o puk Jevgenija Malkina, posunul ho na Brada Marchanda, ktorý sa po ľavej strane vrútil do útočného pásma a naservíroval puk pred bránku Patriceovi Bergerovi, ktorý - hoci tiesnený Brooksom Orpikom - ho usmernil za chrbát Tomáša Vokouna.
„Rozhodujúca bola Marchandova rýchlosť a asi aj naša 'chémia'. Tušil som, že vie, že pôjdem pred bránku. Snažil som sa vytvoriť si voľný priestor, aby mi mohol poslať prihrávku," opísal víťazný zásah hrdina Bergeron. „Bol to boj. Súper sa s nami tvrdo pasoval, bol to náročný zápas, no našli sme cestu k víťazstvu," vyhlásil pre zámorské médiá. Center Bruins potvrdil, že je mužom pre veľké chvíle, gólom v predĺžení rozhodol aj siedmy duel 1. kola play off proti Torontu. „Vie, kedy má udrieť. Počas celých vyraďovacích bojov bol pre nás veľmi cenným hráčom a dnes opäť zabral v pravom čase. Sme šťastní, že ho máme," pochválil spoluhráča Marchand.
Penguins mali aj kusisko smoly, štyrikrát v zápase nastrelili žrď, ďalšie tutovky zlikvidoval skvelý Rask, ktorý si pripísal 53 úspešných zákrokov. V druhej tretine po akcii Malkina mal Jarome Iginla pred sebou prázdnu bránku, domáci kapitán Zdeno Chára však v poslednej chvíli stihol odpratať puk spred čiary do bezpečia. Pittsburgh tak prvýkrát v sezóne prehral tri zápasy v rade. "Bol to boj o každý centimeter ľadu. Vyslali sme na súperovu bránku vyše 50 striel a hrali sme presne, ako sme chceli, len sme nedokázali streliť druhý gól," smutne konštatoval tréner "tučniakov" Dan Bylsma. "Celý zápas sme boli spokojní s našou hrou a mali sme dojem, že je len otázkou času, kedy pridáme druhý gól. Nanešťastie ho dal súper," povzdychol si kapitán "Pens" Sidney Crosby, ktorý stále čaká na prvý gól v sérii.
Takmer stominútový maratón vyčerpal všetkých hráčov. "Päť tretín je poriadne únavná porcia, ako môžete vidieť. Aj keď to bol skvelý duel, bol veľmi vyčerpávajúci. Už sa teším, ako prídem domov a zaľahnem do postele," povedal tréner Bruins Claude Julien.
Boston, ktorý vyhral ôsmy z posledných deviatich duelov, tak má šancu dostať sa do finále play off druhýkrát za posledné tri roky. V sezóne 2010/2011 Chára a spol. dokázal dobyť strieborný grál, teraz sa črtá ďalšia možnosť na jeho zisk.
Štvrtý zápas, v ktorom bude mať Boston prvú možnosť rozhodnúť o svojom postupe do finále o Stanleyho pohár, je na programe v sobotu 8. júna o 02.00 h SELČ. Tréner Bylsma verí, že Pittsburgh ešte sériu zdramatizuje: "Hoci prehrávame 0:3, ešte nič nie je stratené. Preteky sa končia až štvrtým víťazstvom a to ešte nemajú. Určite sa nevzdávame. Budeme bojovať a necháme na ľade všetko."
Slovenský kapitán a obranca Bostonu Zdeno Chára odohral v zápase 42 minút a 5 sekúnd, na brankára súpera vyslal dve strely, zaznamenal dva hity a pripísal si dva plusové body.
Prvou hviezdou zápasu sa stal autor víťazného gólu v predĺžení, útočník Bostonu Patrice Bergeron (1+0, 5 striel na bránku súpera, čas na ľade 31:59). Brankár Tuuka Rask bol po azda životnom výkone vyhlásený za druhú hviezdu súboja (1 inkasovaný gól, 53 úspešných zákrokov, 98,1% úspešnosť zákrokov, čas na ľade 95:19). Za tretiu hviezdu zápasu bol vyhlásený útočník Pittsburghu Jevgenij Malkin (0+0, dva mínusové body, 10 striel na bránku súpera, čas na ľade 33:44).
„Momentálne je bezchybný. Chytá úžasne,“ povedal pre nhl.com o Raskovi spoluhráč Patrice Bergeron. Brankár Pittsburghu Penguins Tomáš Vokoun zneškodnil 38 striel, inkasoval dva góly, zaznamenal úspešnosť zákrokov 95% a na ľade strávil čas 95 minút 19 sekúnd.