nedeľa 23. júna 2013

Ani gól Cháru Bostonu nepomohol, Hossa a Handzuš krok od trofeje!

Hokejisti Chicaga Blackhawks sa priblížili k zisku Stanleyho pohára, od ktorého ich po sobotňajšom úspechu 3:1 v piatom finále nad Bostonom Bruins delí iba jedna výhra.

Chicago Blackhawks - Boston Bruins 3:1 (1:0, 1:0, 1:1) - stav série: 3:2

Góly: 18. P. Kane (Oduya, Toews), 26. P. Kane (Bickell, Toews), 60. Bolland (Frolík) - 44. CHÁRA (Krejčí, Lucic)
Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, strely na bránku: 32:25, rozhodovali: B. Watson, Rooney - Heyer, B. Murphy, 22 274 divákov.

Zostavy:
Chicago: Crawford - Keith, Seabrook, Leddy, Rozsíval, Hjalmarsson, Oduya - P. Kane, Toews, Bickell - Marián Hossa, Handzuš, Sharp - Frolík, Bolland, Kruger - Saad, Shaw, Stalberg
Boston: Rask - Chára, Seidenberg, Boychuk, Ference, Krug, McQuaid - Horton, Krejčí, Lucic - Jágr, P. Bergeron, Marchand - Kelly, Seguin, Paille - Söderberg, Peverley, S. Thornton

ŠTATISTIKA ZA SEZÓNU 2012-2013

GPGAPTS+/-PIMPPSHGWSS%
BEŽNÁ SEZÓNA487121914703021195,9
UMIESTNENIE V TABUĽKE1.196.190.204.33.27.83.78.77.58.464.
PLAYOFF2131215820000545,6
UMIESTNENIE V TABUĽKE15.35.3.10.10.17.68.14.65.15.152.

12.6.2013 BOS @ CHI000120010,05745:050
Blackhawks vedú v sérii 3:2 a druhú trofej za posledných 36 mesiacov si môžu vybojovať už v pondelok na ľade Bostonu (hrá sa od 20.00 h východoamerického času/2.00 SELČ už v utorok). Aj pred troma rokmi oslavovali hráči Chicaga zisk Stanleyho pohára na ľade súpera, o trofeji rozhodol v predĺžení zápasu číslo šesť s Philadelphiou Patrick Kane. Ten dal v sobotu Bostonu dva góly a bol s brankárom Coreym Crawfordom kľúčovým hráčom víťazného tímu

"Dnes bol ďalší náročný zápas. Boston hral skvele, v tretej tretine výkon stupňoval a vytvoril na nás veľký tlak. Dokázali sme však zavrieť dvere, hrali ako tím. Aj v šiestom súboji musíme hrať rovnako, opäť dostatočne tvrdo a s nasadením," povedal Crawford.

Chicago v piatom stretnutí finále profitovalo zo spolupráce Kanea s Jonathanom Toewsom. Kane sa strelecky presadil po prihrávkach svojho kapitána v 18. a 26. minúte. Za Bruins odpovedal v 44. min tretím gólom v play-off Zdeno Chára.

Hosťom sa už do záveru nepodarilo pridať ďalší presný zásah, 14 sekúnd pred treťou sirénou upravil na konečných 3:1 do prázdnej bránky Bolland. Chára odohral v zápase 24:22 min a bol na ľade pri dvoch inkasovaných góloch. Slovenský obranca si okrem dvoch mínusiek pripísal aj tri strely a štyri bodyčeky.

V zostave víťazného tímu okrem Michala Handzuša napokon nechýbal ani Marián Hossa, ktorý má zdravotné problémy. Odkorčuľoval 16:23 min, ale výraznejšie sa nedokázal presadiť. Handzuš bol na ľade 17:05 min, mal 61 % úspešnosť na vhadzovaniach a na trestnej lavici pykal dve minúty filmovanie pri faule Nathana Hortona v úvode druhej tretiny.

Boston hral od druhej tretiny bez Patricea Bergerona, ktorého museli previezť do nemocnice. Na prvý gól v tohtoročnom play-off naďalej čaká Jaromír Jágr, ktorému opäť chýbali k presnému zásahu centimetre.

V zostavách nastala oproti predchádzajúcemu duelu jedna zmena, prvýkrát v play-off v kariére nastúpil Carl Söderberg, ktorý nahradil Kaspars Daugaviňša. Súboj nedohral ani domáci kapitán Jonathan Toews, ktorý v tretej tretine neabsolvoval ani jedno striedanie. V druhej časti hry ho tvrdo bodyčekoval Johnny Boychuk.

Prvá tretina súboja bola v réžii Blackhawks. Strelecky aktívnejší však bol Boston, ktorý súpera prestrieľal 11:7. Už v 4. min trafil do žrde bránky Tuuku Raska domáci Toews. Po chybe domácich v strednom pásme dvakrát po sebe preveril na opačnej strane Crawforda Söderberg. Domáci brankár úspešne zasiahol po dobrej individuálnej akcii Marchanda z 11. min a puk i so šťastím udržal pred čiarou.

V 15. min našiel Handzuš skvelou prihrávkou Sharpa, ten však nechal vyniknúť presúvajúceho sa Raska. Domáci sa však dočkali, k odrazenému pokusu sa dostal Patrick Kane a z hranice bránkoviska otvoril skóre. Boston sa do zápasu pomalšie rozbiehal, ale postupne sa Chicagu vyrovnal. Mal viac streleckých pokusov, ale domáci boli nebezpečnejší a navyše efektívnejší. Boston navyše hral fyzickejšie a jeho hráči opäť rozdali viac bodyčekov.

Od druhej tretiny sa pomer streleckých pokusov preklopil na stranu Chicaga. Bruins robil najväčšie problémy prvý útok Blackhawks. V 26. min sa z ľavej strany vyrútil Bickell, jeho strelu ešte Rask vyrazil, ale na dorážku Kanea z predbrankového územia už nestačil. Domáci útočník sa tešil z deviateho gólu v play-off 2013. Otrasený Bruins znervózneli a len s veľkou námahou sa dostávali pred bránku Blackhawks.

V 33. min mali gól po závare na hokejkách Lucic i Seidenberg, ale Crawford bol proti. V závere druhej časti hry mohol zvýšiť domáce vedenie Handzuš, ale jeho únik brankár hostí zlikvidoval.

Bruins začali tretiu dvadsaťminútovku veľkým tlakom. Odmenou im bol gól z hokejky Zdena Cháru. Kapitán tímu trafil príklepom z hranice ľavého kruhu priamo do šibenice. Na bránku Blackhawks sa valil jeden útok za druhým, domáci hrali obetavo, hádzali sa do striel, blokovali ich a všetko sa snažil vyriešiť Crawford.

Chicago podnikalo nebezpečné brejky a Bruins mohli niekoľkokrát ďakovať Raskovi, že sa nemenilo skóre. Power-play hosťom nevyšla, neudržali puk v strednom pásme a Bolland od červenej čiary stanovil v strhujúcom závere skóre na 3:1.

Výsledok sobotňajšieho piateho finálového zápasu Stanleyho pohára zámorskej hokejovej NHL (hrá sa na štyri víťazstvá):