streda 22. júna 2011

Chára ocenený za vodcovstvo


Slovenský hokejista Zdeno Chára ešte stále oslavuje zisk Stanleyho pohára, ale druhú Norrisovu trofej nezískal.
Počas slávnostného galavečera udeľovania sezónnych ocenení NHL v americkom Las Vegas sa z titulu najlepší obranca súťaže tešil Švéd Nicklas Lidström. Chára však okrem už známej Bud Light Plus-Minus Award ("tabuľka pravdy") dostal aj ďalšiu menšiu Bridgestone Messier Leadership Award za mimoriadne vodcovské schopnosti. 
"Je to pre mňa veľká pocta. Je skvelé, že som ju mohol dostať od Marka Messiera, je to niečo veľké,“ povedal Zdeno Chára.       
Najcennejšiu trofej vôbec si počas nablýskanej nevadskej noci na hotel odniesol kanadský útočník Corey Perrey. Kanonier Anaheimu je najužitočnejším hráčom sezóny (Hart Memorial Trophy), ktorú pridal k trofeji Mauricea Richarda (najlepší strelec). "Absolútne som to nečakal. Keď som počul svoje meno, ostalo vo mne na chvíľu totálne prázdno. Jediné, na čo som sa zmohol, bol len výkrik ´oh´. Ostal som prekvapený. Nie je to však iba ocenenie pre mňa, ale aj mojich spoluhráčov, celú rodinu a priateľov,“ povedal pre zámorské médiá Perry
Podľa samotných hokejistov hlasujúcich prostredníctvom hráčskej asociácie (NHLPA) je však "MVP" Švéd Daniel Sedin, ktorý bol aj najproduktívnejším hráčom základnej časti (Art Ross Trophy).     
Hlavné trofeje sa ušli ešte Ryanovi Keslerovi z Vancouveru (Selkeho pre najlepšie brániaceho útočníka), Jeffovi Skinnerovi z Caroliny (Calderova pre nováčika sezóny), Timovi Thomasovi (Vezinova pre najlepšieho brankára) a Martinovi St. Louisovi z Tampy Bay (Lady Byng - za džentlmenstvo na ľade). "Len nedávno sme vyhrali pohár, prežili sme bláznivé oslavy a ani som nemal čas ešte poriadne rozmýšľať na sezónou,“ reagoval pre nhl.com Thomas.
Po prvý raz od roku 2005 tak naprázdno vyšiel charizmatický ruský center Pavel Dacjuk, ktorý v uplynulých piatich rokoch nazbieral okrem iných aj tri Selkeho a štyri Lady Byng trofeje.                    
Staronový držiteľ prestížnej Norrisovej trofeje, detroitský veterán Lidström dostal v hlasovaní prednosť pred mužom, ktorý ako kapitán doviedol Boston najprv k víťazstvu v divízii a tretiemu miesto v konferencii základnej časti. Potom v play off na samotný Olymp klubového hokeja, pravda, premiérový prsteň šampióna NHL Chárovi nemal pomôcť, lebo Norris Trophy sa udeľuje za dlhodobú sezónu a nominácie na ceny sa zverejňujú v priebehu 1. kola vyraďovacích súbojov. Kým Chára získal doteraz jedného "norrisa" v roku 2009, 41-ročný Lidström sa v noci na štvrtok (SELČ) tešil už siedmykrát. Vyrovnal tak historickú métu Douga Harveyho a k absolútnemu rekordu Bobbyho Orra mu chýba iba jeden triumf. 
"Je neskutočné, že som získal siedmu Norrisovu trofej, špeciálne v tejto fáze kariéry. Som veľmi pyšný, že stále môžem hrať hokej na najvyššej úrovni. Pokúsim sa o ďalšiu,“ povedal Lidström, pre ktorého bude nasledujúca sezóna 20. v NHL.     
Chára sa v siedmej sezóne za sebou prehupol cez hranicu 40 bodov, v základnej časti ich nazbieral 44. Medzi trojicu kandidátov na Norrisovu trofej sa dostal štvrtýkrát, predvlani ju získal. Lidström so 62 bodmi sa stal druhým najproduktívnejším obrancom za Slovákom Ľubomírom Višňovským. Shea Weber sa uchádzal o Norrisovu trofej prvýkrát, so 48 bodmi bol najproduktívnejším bekom Nashvillu.  Minimálne v súvislosti s Webberom však riadne zarezonovala  absencia Višňovského medzi nominantmi.
Druhý Slovák sa do trojice nedostal, hoci bol najproduktívnejší obranca dlhodobej časti. Jeho 68 bodov (18 gólov a 50 asistencií) žiari ďaleko o kategóriu pred Kanaďanom, pričom mužstvá skončili v Západnej konferencii plece pri pleci a Višňovského Anaheim dokonca o priečku vyššie. Aj tabuľka pravdy hovorí jasnou rečou - Višňovský 18, Weber iba 7 plusových bodov.      
Tiež štatistické porovnanie s Lidströmom vyznieva bez debaty v prospech Slováka, keďže Švéd v kanadských bodoch zaostal s určitým odstupom a jeho sezónne resumé sú dva mínusové body. Pri takejto bilancii by vôbec nemal zavážiť ani fakt, že Detroit bol v tabuľke vyššie, tobôž keď len o jedinú priečku. Štatisticky približne na úrovni Višňovského vychádzal iba jeho krajan - Chára má síce oveľa menej kanadských, ale aj oveľa viac plusových bodov (33). Žiadna individuálna cena sa však nevyrovná pocitu zdvihnúť nad hlavu Stanleyho pohár. Tobôž ako kapitán...

Individuálne ocenenia: 


Hart Memorial Trophy (pre najužitočnejšieho hráča): Corey Perry (Anaheim)
Ted Lindsay Award (pre najužitočnejšieho hráča podľa NHLPA): Daniel Sedin (Vancouver)
James Norris Memorial Trophy (pre najlepšieho obrancu): Nicklas Lidström (Detroit)
Frank J. Selke Trophy (pre najlepšie brániaceho útočníka): Ryan Kesler (Vancouver)
Vezina Trophy (pre najlepšieho brankára): Tim Thomas (Boston)
Calder Memorial Trophy (pre najlepšieho nováčika): Jeff Skinner (Carolina)
Jack Adams Award (pre najlepšieho trénera): Dan Bylsma (Pittsburgh)
Lady Byng Memorial Trophy (za férový prístup k hokeju): Martin St. Louis (Tampa)
Bill Masterton Trophy (za oddanosť hokeju): Ian Laperriere (Philadelphia)
Bridgestone Messier Leadership Award (za výnimočné vodcovské kvality v tíme): Zdeno Chára (Boston)
NHL Foundation Player Award (za prínos v oblasti charity): Dustin Brown (Los Angeles)
King Clancy Trophy (za hráčske a ľudské kvality): Doug Weight (New York Islanders)
Generálny manažér rokaMike Gillis (Vancouver)
Art Ross Trophy (pre najproduktívnejšieho hráča): Daniel Sedin (Vancouver)
Conn Smythe Trophy (pre najužitočnejšieho hráča v play-off): Tim Thomas (Boston)
NHL Plus-Minus Award (pre najlepšieho hráča v hodnotení plusových bodov): Zdeno Chára (Boston)
Maurice "Rocket" Richard Trophy (pre najlepšieho strelca): Corey Perry (Anaheim)
William M. Jennings Trophy (pre brankárov tímu s najmenším počtom inkasovaných gólov - odchytaných aspoň 25 zápasov): Roberto Luongo, Corry Schneider (Vancouver)
Roger Crozier Saving Grace Award (pre brankára s najvyššou úspešnosťou zásahov - odchytaných aspoň 25 zápasov): Tim Thomas (Boston)

Tímové ocenenia: 


Stanleyho pohárBoston Bruins
Prince of Wales Trophy (pre víťaza Východnej konferencie): Boston Bruins 
Clarence S. Campbell Bowl (pre víťaza Západnej konferencie): Vancouver Canucks 
Prezidentská trofej (pre víťaza základnej časti): Vancouver Canucks

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára