V tomto blogu by som vám chcel ukázať hokejové karty, ktoré vlastním,ktoré zbierám a ktorý je môj najobľubenejší hráč asi zistite aj bez predstavovania.
Counterparts 97/98- Sumit 96/97
- Domov
- Zdeno Chára
- Karty Zdeno Chára - Marian Hossa - Slovaci.
- Peter Bondra + Šťastny
- Moje karty
- Moje karty 2.
- Victory
- Viedeň 96 - Rookie card
- Donruss Studio 97/98 +UD08/09 Masterpieces
- Ultra 95/96 - Donruss 97/98
- Parkhurst 94/95 +Fleer 96/97
- Collectors Choice 95/96 - 09/10
- UD98/99 G R - Pinacle 10/11
- UD HoloGrFx 99/00 + UD 02/03 Art imp + All Goalies
- UD 97/98 2. seria- McD UD
- Metal Universe 96/97 - Pinacle Mint 96/97-Parkhurst Emerald 95/96
- ITG Between the Pipes 2007/08
- Komplet.
- Na predaj.
- Wanted
- Šály.
- Collectors Choice - Inserty
- Telefonné karty.
- Counterparts 97/98- Summit96/97
utorok 21. novembra 2017
pondelok 20. novembra 2017
Umýval autá, hrozilo mu väzenie. Chárov debut v NHL má 20 rokov
Majiteľ autoumyvárne v kanadskom mestečku Prince George je spokojný. Konečne má niekoho, kto dočiahne aj na strechy veľkých áut. Chudý a mimoriadne vysoký chlapec z východnej Európy. Poslušný a tichý. Má nejakých 18 rokov a hrá tu hokej za miestne „pumy“.
Podnikavý muž z Britskej Kolumbie vtedy naozaj poriadne nevedel, s kým má dočinenia. Vedel, že dlháň sa volá Zdeno. Netušil však, že skromný, veľmi pracovitý a jemne nemotorný mladík, ktorý si u neho privyrábal, už čoskoro odohrá svoj prvý zápas v NHL. A že o 13 rokov neskôr bude jej najlepším obrancom.
„V mojom prípade bolo podstatné, že som mal strašnú chuť všetkým dokázať, že hokej môžem hrať,“ priznal pre časopis .týždeň Chára, ktorý prvýkrát vstúpil na ľad v Trenčíne ako šesťročný. A učaroval mu navždy.
„Dodnes si to pamätám. Tú vôňu. Vôňu ľadu,“spomínal.
BALIL PERMANENTKY
5 FOTIEK VO FOTOGALÉRII
Zdeno CháraZdroj: TASR
Chára je jedným z najoceňovajším hráčov celej NHL. V 90-tych rokoch však bol akurát tak ideálnym terčom posmeškov. Trafiť ho uštipačnou poznámkou nebolo pre jeho šikovnejších a pohybovo nadanejších spoluhráčov vôbec ťažké.
„Nie, som hokejista newyorských ostrovanov,“ znela o niekoľko rokov neskôr jeho odpoveď na častú otázku okolia, či je basketbalista. Jej obsah ho mohol hriať pri srdci. A „ostrovania“ si mohli mädliť ruky, akého človeka a hokejistu získali.
Keď sa sám od seba rozhodol pomôcť pracovníkom klubu pri balení a posielaní permanentiek, okolie ostalo v nemom úžase. A zámorským novinárom iba slušne odpovedal: „Mali toho veľa a ja som nemal nič iné na práci.“
Blížil sa vtedy záver 90-tych rokov a z nemotorného mladíka sa pomaly stával obranca hodný NHL. Kvôli nej ako 18-ročný utiekol zo Slovenska a vyhol sa vtedy povinnej vojenskej službe.
„Keď ma (v roku 1999) zavolali do slovenskej reprezentácie, tak som mal jednu podmienku – že ma nezatknú a že sa budem môcť vrátiť do Kanady. Dohodli sme sa a prišiel som na majstrovstvá sveta,“spomínal Chára, ktorý na šampionáte v Nórsku debutoval v slovenskom drese.
O rok neskôr sa v Petrohrade tešil zo striebornej medaily. Najskôr však smútil, keď po prehratom finále s Českom vysilený sedel na ľade opretý o mantinel.
PROTI YZERMANOVI
5 FOTIEK VO FOTOGALÉRII
Zdeno Chára v drese NY IslandersZdroj: Getty Images
Vyžiadalo si to veľa námahy, driny a odriekania. No Zdeno Chára si večer 19. novembra 1997 obliekol dres klubu NHL. „Ostrovania“ sa chystali na veľkého súpera. Bol ním nastávajúci víťaz Stanleyho pohára, „červené krídla“ z Detroitu na čele s kapitánom Steveom Yzermanom.
„Z prvého striedania si pamätám takmer všetko. Buly bolo v našom obrannom pásme na ľavej strane. Naľavo v obrane bol Scott Lachance, vpravo som stál ja. Splnil sa mi vtedy sen. Aj teraz si na to spomínam, ako by to bolo včera. Môžem sa mýliť v jednom či vo dvoch dňoch, ale myslím, že v Detroite sme nastúpili 17. novembra 1997 a vyhrali sme 3:1. Nebol som nervózny. Bol som pokojný a snažil som sa neurobiť veľkú chybu," povedal Chára pred piatimi rokmi, keď odohral svoj tisíci zápas v NHL.
Zdeno sa však pomýlil nielen v dátume, ale i vo výsledku. „Ostrovania“ naozaj porazili „červené krídla“ v ich vlastnej aréne, no 3:2. Jeden z gólov hostí vtedy dal i Žigmund Pállfy, ktorý prekonal Chrisa Osgooda.
Hoci Chára na ľade slávnej Joe Louis Areny odohral iba sedem minút a naskočil na jedenásť striedaní, pripísal si dva plusové body. Nie zlý začiatok na odpisovaného hokejistu.
POMÁHAL MU ROZHODCA
5 FOTIEK VO FOTOGALÉRII
Zdeno Chára v drese Ottawy SenatorsZdroj: Getty Images
Prvým zápasom to však iba začalo. Na Cháru stále ešte čakala tŕnistá cesta za snom. Po dueli v Detroite si pripísal ešte ďalšie štyri štarty v rade, následne putoval na farmu do Kentucky, no na záver sezóny sa vrátil do prvého tímu. Kľúčovým mala byť nasledujúca sezóna.
Keď v lete 1998 prišiel do prípravného kempu, veľmi si veril. No neuspel. Trenčana pred začiatkom sezóny opäť poslali na farmu, tentokrát do Lowellu. Medzi elitu ho povolali koncom novembra a už ju nikdy neopustil.
„Vytváral som na seba veľký tlak. Na nič iné okrem NHL som nemyslel a bol som ustráchaný. Fyzicky som bol pripravený, cítil som sa v najlepšej forme, no psychicky nie. Priveľa som premýšľal. Bolo pre mňa dobré, že ma poslali na farmu. Potreboval sa veľa hrať,”spomínal Chára, ktorý sa stále učil koordinovať svoje telo na malom priestore a v rýchlom tempe NHL.
„Bol obrovský a jemne nemotorný. Nevedel kontrolovať svoje mamutie a gigantické telo na menšom ľade. Veď len jeho lakte boli vo výške hláv ostatných hráčov. Často ich mal hore a stále ho za to vylučovali. Ukazoval som mu, že ich musí mať nižšie a pri tele. Bol veľmi slušný a nechal si poradiť,” spomínal niekdajší skvelý rozhodca NHL Kerry Fraser.
DOKÁZAL AJ BOKROŠOVI
5 FOTIEK VO FOTOGALÉRII
Zdeno CháraZdroj: Getty Images
Od začiatku zámorskej kariéry patril Chára medzi najtvrdšie trénujúcich hráčov. Potreboval sa totiž zlepšovať v mnohých aspektoch, najmä v korčuľovaní. Tréneri ho často museli brzdiť, aby si neublížil. Vypracoval sa v New Yorku, dominoval v Ottawe a na absolútny vrchol ligy sa dostal v Bostone, kde je už 11 rokov kapitánom.
„V Trenčíne mu tréner Ernest Bokroš povedal, že z neho nikdy hokejista nebude. A ja som mu vtedy povedal: ´pamätaj si, z môjho syna bude raz najlepší obranca na svete. Ja s ním budem trénovať sám.´ A tak som aj spravil,“ vravel pred siedmimi rokmi pre denník Pravda Chárov otec Zdeněk, bývalý zápasník. Práve vďaka nemu Zdeno získal potrebnú koordináciu pohybov a výnimočnú tréningovú morálku.
„Veľa vecí je vytrhnutých z kontextu. Hovorme však o tom čase, keď som Zdena trénoval v juniorke a on mal 17-18 rokov. Vtedy mal úplne inú výkonnosť ako dnes. Ja som rozhodol a on išiel svojou cestou. A Zdeno to mne i všetkým ukázal. Dodatočne pred ním dávam s obdivom klobúk dole za to, čo dosiahol a ako dlho sa drží na vrchole,“ uviedol Bokroš pre ŠPORT.SK.
ZÁMORSKÉ MÍĽNIKY ZDENA CHÁRU
Draft NHL (New York Islanders, jún 1996)
Prvý zápas v NHL (november 1997)
Prvý gól v NHL (január 1999)
Výmena do Ottawy (jún 2001)
Výmena do Bostonu a vymenovanie za kapitána (júl 2006)
Zisk Norrisovej trofeje pre najlepšieho obrancu (jún 2009)
Zisk Stanleyho pohára (jún 2011)
Odohratie tisíc zápasov v NHL (apríl 2012 )
Dosiahnutie hranice 600 bodov (marec 2017)
Prihlásiť na odber:
Príspevky (Atom)