Tridsaťpäťročný Chára priviedol ako kapitán slovenskú reprezentáciu k strieborným medailám na majstrovstvách sveta vo Fínsku a Švédsku. Obrovitého zadáka vyhlásili po finálovej prehre s Ruskom (2:6) za najlepšieho obrancu turnaja a dostal sa aj do All Stars tímu. V zámorskej NHL vyhral s Bostonom Bruins Severovýchodnú divíziu a do play off postúpil z druhého miesta Východnej konferencie. "Medveďom" sa však vo vyraďovačke nedarilo, keď vypadli už v 1. kole po prehre s Washingtonom Capitals 3:4 na zápasy. Chára nazbieral v 79 dueloch základnej časti 52 kanadských bodov (12+40) a vytvoril si nové osobné maximum v produktivite, keď o jeden bod prekonal sezónu 2007/08. V siedmich stretnutiach play off pridal gól a dve asistencie.
Šesťnásobný účastník All-Star víkendu sa dostal aj medzi finalistov v boji o Norrisovu trofej, no cenu pre najlepšieho obrancu mu nakoniec "vyfúkol" Švéd Erik Karlsson z Ottawy Senators. V hlasovaní slovenskej hokejovej odbornej verejnosti však získal 180 bodov a zaknihoval tretí triumf vo výročnej ankete. "Veľmi si vážim zisk Zlatého puku, je to pre mňa veľká pocta. Chcem sa poďakovať všetkým, s ktorými sme vybojovali striebro na MS. Celému realizačného tímu, trénerom a samozrejme všetkým chalanom, ktorí bojovali a odviedli tvrdú prácu," povedal Chára.
V hlavnej kategórii obsadil druhé miesto s odstupom 83 brankár Ján Laco, na tretej priečke sa umiestnil útočník Marián Gáborík (87). Štvrtú priečku obsadil Miroslav Šatan (66) a na piatej skončil rekordný štvornásobný víťaz ankety Marián Hossa so ziskom 54 bodov. Chára okrem prvenstva v najprestížnejšej kategórii triumfoval aj medzi obrancami, keď v hlasovaní o Cenu Róberta Švehlu nazbieral 112 bodov. Nasledoval ho Andrej Sekera (71) a tretie miesto sa ušlo Dominikovi Graňákovi (35).
Medzi brankármi sa z Ceny Vladimíra Dzurillu tešil Laco (117 b), ktorý si ju vyslúžil za výkony v drese HC Lev v Kontinentálnej hokejovej lige a hlavne za famózne predstavenie na MS, kde ho vyhlásili za najlepšieho gólmana a spolu s Chárom sa dostal do All-star tímu. Za druhého najlepšieho brankára vyhlásili Jaroslava Haláka (75) a tretí skončil Peter Hamerlík (22). Cena Jozefa Golonku pre najlepšieho útočníka sa ušla Mariánovi Gáboríkovi, ktorý za seba odsunul Mariána Hossu a Miroslava Šatana. "V prvom rade sa chcem poďakovať všetkým chalanom za reprezentáciu na majstrovstvách sveta. Všetkým dokázali, že patríme medzi svetovú špičku," povedal Gáborík.
V kategórii najlepší hokejista do 20 rokov, Cena Pavla Demitru, zvíťazil druhý z vlaňajška Tomáš Jurčo (84 bodov). Na krk mu dýchal Marko Daňo (63) a tretiu priečku obsadil Matúš Chovan (29). "Som veľmi rád, že som dostal túto cenu a verím, že to je taký pekný štart do mojej ďalšej kariéry. Chcem sa poďakovať svojim najbližším, bez ktorých by sa mi to nikdy nepodarilo," uviedol Jurčo.
Najlepším trénerom sa podľa očakávania stal český kormidelník Vladimír Vůjtek, ktorý sa najväčšou mierou podpísal pod úspech Slovákov na svetovom šampionáte. Od odbornej verejnosti dostal 102 bodov, takmer o polovicu viac ako druhý v poradí Ernest Bokroš (58). Tretie miesto obsadil Peter Oremus (40). "Ten úspech sa nerodil ľahko. Od začiatku sezóny sme mali problémy s nomináciou. No všetci chlapci, ktorí išli na majstrovstvá, tam išli bojovať za Slovensko. Takže sa chcem poďakovať všetkým, ktorí sa zaslúžili, že sa nám to podarilo. Už mám cenu pre najlepšieho trénera Česka, Ruska a teraz aj Slovenska. Veľmi si to vážim," uviedol Vůjtek.
Vkategórii rozhodcov sa z vlaňajšej druhej priečky posunul na prvú Vladimír Baluška (78), druhý skončil Miroslav Valach a tretí je Milan Novák. Do All Star tímu Tipsport extraligy sa dostali až štyria hráči majstrovského Slovana Bratislava - kapitán Miroslav Šatan, útočník Libor Hudáček, obranca Ivan Švarný a brankár Branislav Konrád. Doplnili ich zdolaný finalista Ján Tabaček z Košíc a útočník Skalice Žigmund Pálffy.
Najlepší hokejista SR:
1. Zdeno Chára 180 bodov
2. Ján Laco 97
3. Marián Gáborík 87
4. Miroslav Šatan 66
5. Marián Hossa 54
ďalšie poradie: Andrej Sekera, Tomáš Kopecký, Michal Handzuš, Dominik Graňák, Jaroslav Halák, Tomáš Záborský, Ľubomír Višňovský, Žigmund Pálffy, Juraj Mikúš, Libor Hudáček
Najlepší hráč do 20 rokov – Cena Pavla Demitru:
1. Tomáš Jurčo 84, 2. Marko Daňo 63, 3. Matúš Chovan 29
ďalšie poradie: Marinčin Martin, Richard Mráz, Tomáš Matoušek, Marek Tvrdoň, Martin Gernát, Marek Hrivík, Martin Reway, Juraj Šimboch
Najlepší brankár – Cena Vladimíra Dzurillu:
1. Ján Laco 117
2. Jaroslav Halák 75
3. Peter Hamerlík 22
ďalšie poradie: Ján Lašák, Rastislav Staňa, Július Hudáček, Branislav Konrád, Peter Budaj, Marek Laco, Jaroslav Janus
Najlepší obranca – Cena Róberta Švehlu:
1. Zdeno Chára 112
2. Andrej Sekera 71
3. Dominik Graňák 35
ďalšie poradie: Ľubomír Višňovský, Andrej Meszároš, Ivan Baranka, Dušan Devečka, Michal Sersen, Michal Grman
Najlepší útočník – Cena Jozefa Golonku:
1. Marián Gáborík 84
2. Marián Hossa 61
3. Miroslav Šatan 44
ďalšie poradie: Tomáš Kopecký, Michal Handzuš, Žigmund Pálffy , Tomáš Záborský, Libor Hudáček, Juraj Mikúš, Peter Sivák
Najlepší tréner – Cena Ladislava Horského:
1. Vladimír Vůjtek 102
2. Ernest Bokroš 58
3. Peter Oremus 40
ďalšie poradie: Július Šupler, Jan Neliba, Miroslav Ihnačák, Milan Jančuška, Róbert Kaláber, Peter Mikula, Milan Staš, Jerguš Bača, Ladislav Spišiak
Najlepší rozhodca – Cena Juraja Okoličányho:
1. Vladimír Baluška 78
2. Miroslav Valach 39
3. Milan Novák 28
ďalšie poradie: Peter Jonák, Juraj Konc, Daniel Konc, Jozef Kubuš, Róbert Müllner, Peter Lokšík
All Stars Tipsport extraligy 2011/2012:
Branislav Konrád (HC Slovan Bratislava, 25 bodov) – Ivan Švarný (HC Slovan Bratislava, 22), Ján Tabaček (HC Košice, 18) – Žigmund Pálffy (HK 36 Skalica, 35), Miroslav Šatan (HC Slovan Bratislava, 35), Libor Hudáček (HC Slovan Bratislava, 21)
Predchádzajúci víťazi v hlavnej kategórii
najlepší hokejisti Slovenska
1994 Oto Haščák
1995 Peter Šťastný
1996 Jaromír Dragan
1997 Zdeno Cíger
víťazi ankety Zlatý puk
1998 Peter Bondra, Istropolis, Bratislava
1999 Pavol Demitra, Holiday Inn, Bratislava
2000 Miroslav Šatan, Forum, Bratislava
2001 Šatan, Istropolis, Bratislava
2002 Bondra, Divadlo Andreja Bagara, Nitra
2003 Bondra, Istropolis, Bratislava
2004 Šatan, NTC, Bratislava
2005 Ľubomír Višňovský, Crowne Plaza, Bratislava
2006 Marián Hossa, Crowne Plaza, Bratislava
2007 Marián Hossa, SND, Bratislava
2008 Marián Hossa, Historická budova SND, Bratislava
2009 Zdeno Chára, Steel Arena, Košice
2010 Marián Hossa, Hotel Bonbón, Bratislava
2011 Chára, Hotel Bonbón, Bratislava
2012 Chára, Hotel DoubleTree by Hilton, Bratislava